czwartek, 18 czerwca 2015

Ciekawostka: Jak działa psi węch i słuch




Węch
Dobry węch jest bardzo istotny u psa. Nos i związany z nim zmysł powonienia pełni dominującą role u czworonoga. Nawet wzrok nie jest tak ważny jak sama zdolność ‘wywąchania otoczenia’. Czyli inaczej niż u ludzi, ponieważ u nas za najważniejszy uznawało się zmysł wzroku.

Garść faktów:
-Nabłonek węchowy u przeciętnej wielkości psa zajmuje powierzchnie oscylującą w granicach 130 cm2 w porównaniu do człowieka jest to naprawdę dużo, ponieważ u dorosłego człowieka wynosi……3cm2. Teraz już chyba staję się jasne jak duża role odgrywa węch u psów? 
-Dodatkowo sam nabłonek nie dość, że powierzchniowo większy, to do tego zawiera więcej komórek węchowych

Zastanawialiście się kiedyś czemu jak psy to robią, że są w stanie tak dobrze rozpoznawać zapachy, że już dawno temu człowiek zatrudnił je do tropienia czy też np. wykrywania narkotyków? Ponieważ mokry, psi nos analizuję z zaskakującą precyzją molekuły, z których składa się zapach i na dodatek jest w stanie sprawnie je rozpoznawać

Słuch
Uszy psa stworzone są do wyłapywania każdego, nawet cichego, dźwięku. To przez to, nawet gdy, po cichu nasypujesz mu karmy do miski, on leci jak szalony, chociażby właśnie bawił się daleko na ogrodzie. Uszy psa właśnie dzięki temu, że poruszane są przez kilkanaście mięśni, potrafią ustawić się tak, aby całe takie zajście było możliwe. Skala słyszalności dla człowieka kończy się na 20000Hz, z kolei nasz pupil, wyłapuje dźwięki do 50000Hz. Same te liczby ni nam jednak nie mówią, prawda? Żeby to zobrazować, dla nas dźwięk słyszalny jest, gdy oddalony jest do 20 metrów, dla psów oscyluje to w granicy 80metrów.
 To wszystko sprawia, że np. podczas Sylwestra psy kulą się gdzieś pod łóżkiem i piszczą ze strachu, ponieważ głośnie dźwięki są dla nich o wiele bardziej nieprzyjemne niż dla ludzi, a te o przedłużającej się formie mogą nawet uszkodzić słuch. 

Autor: Natalia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz