czwartek, 25 czerwca 2015

Buldog francuski

Buldog francuski



Notka na specjalne życzenie naszego czytelnika.

Bouledogue Français 
Rasa ta ma całkowicie pochodzenie angielskie. Przodkiem był buldog angielski (rosły i dobrze zbudowany buldog)oraz terier. Psy angielskie podczas emigracji tkaczy do Francji przybyły razem z właścicielami. Tam się osiedlono i rasę uznano za buldoga francuskiego.

Według Polskiego Związku Kynologicznego kwalifikuje się do IX grupy, psy do towarzystwa w sekcji 11 tj.małych psów molosowatych - typ dogowaty.

Rasa psów przeznaczonych do towarzystwa. Pies łagodny i tolerujący inne zwierzęta. Bardzo przywiązuje sie do swojego właściciela. Rodzinny i łagodny. Skłonny do alergii pokarmowych.

Pies o małej, krępej i muskularnej sylwetce. Ma szeroką, kwadratową głowę o dużych, stojących uszach. Ogon krótki.
Włos krótki i gładki. Umaszczenie ze średnią lub dużą ilością bieli.
Wszystkie odcienie barwy płowej są dopuszczalne, od czerwonego do jasnobrązowego (kawa z mlekiem). Psy o białym umaszczeniu nazywają się "płowe z dużą ilością bieli".

Wrażliwe i delikatne psy wymaga specjalnej pielęgnacji i higieny okolic pyska. Częse choroby oczu i skóry.

Buldog francuski mierzy ok. 30 cm wysokości.
Waży od 8 do 14 kg

 
Autor: Kinga

wtorek, 23 czerwca 2015

Żywienie psa



We współczesnym świecie problemem, nie tylko wśród ludzi, jest utrzymanie prawidłowej wagi. Tak, ten problem dotyczy również czworonogów. Jak i czym karmić psa? O tym garść podstawowych informacji.

Wybierz odpowiednią karmę.
I tu pojawia się pytanie: ale jak? Półki w sklepach uginają się pod ciężarem karm różnego rodzaju, jedne są po to, żeby sierść się błyszczała, a inne idą krok dalej krzycząc z półki, że gdy wybierzesz akurat tę karmę, to już na pewno Twój pies będzie szczęśliwy. Jednak my polecamy 3 zasady: poczytaj porady w Internecie, a następnie o wszystkim zapomnij i skonsultuj się z doświadczonymi właścicielami psów lub weterynarzem. Oczywiście zdarza się tak, że internetowa wiedza pokryje się z radami fachowca, ale częściej jednak okazuje się, że te dwie sprawy nijak mają się do siebie, a bo to ktoś poleca daną markę, bo jest z nią w jakiś sposób związany lub po prostu ma Owczarka Niemieckiego, a Ty jednak poszukujesz czegoś dla swojej rasy, czyli dajmy na to: Chihuahua. Pamiętajmy, że posiłki psów powinny być dobrze zbilansowane pod względem wartości odżywczych, nawet jeśli karmimy domowym jedzeniem, to również należy to uwzględnić.

Kontroluj to, ile podajesz zwierzakowi
A co z tym się wiąże? Również kontrolowanie wagi pupila. Przede wszystkim regularna kontrola pozwoli sprawdzić, czy pies zanadto nie przybrał na wadzę, na początku może być to skomplikowane, ale po czasie sam zaczniesz zauważać, nawet podczas zabaw z psem, że tu i tam jest go za dużo, co z kolei może się przekładać na jego kondycje i zdrowie. W ciągu dnia radzimy zwracać uwagę na to, ile pies je, wliczając przekąski, nagrody za dobre zachowanie. Jeżeli masz wątpliwości czy żywisz psa w odpowiedni sposób, zapytaj weterynarza, da Ci najbardziej rzetelne informacje.

Obserwuj zachowanie psa
Zauważyłeś ostatnio, że Twój pies jest niemrawy? Kiedyś był w stanie przebiec maraton,  a teraz ciężko mu idzie przejście z kuchni do pokoju? To oznaka, że coś jest nie tak. Może jego pożywienie nie jest odpowiednio zbilansowane, a może ciążą mu te dodatkowe kilogramy. Warto wtedy sprawdzić raz jeszcze jadłospis i go zmienić lub zmniejszyć stopniowo ilość podawanego jedzenia, by z tego wszystkiego nie zrodziły się większe konsekwencje. Pamiętajmy, że warto bliżej przyjrzeć się żywieniu czworonoga, bo jest ono podstawą jego dobrego zdrowia.

 Autor:Natalia

poniedziałek, 22 czerwca 2015

5 porad na bezpieczeństwo psa nad wodą



Sezon letni nadszedł szybciej niż oczekiwaliśmy. Pogoda i czas urlopowy zachęca do spędzania wolnego nad wodą. Wypoczywając, pozbywamy się trosk i chcemy się trochę zrelaksować, ale nie można jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa, swoich i naszego pupila. 

1.    Najpierw sprawdź czy na daną plażę, możemy wybrać się z psem

To punkt od, którego należy zacząć. Nie wszędzie dozwolone jest wchodzenie z psem, to oczywiste, więc i wybierając plażę zwróćmy na to uwagę. Istotną kwestią jest to, aby nasz zwierzak nie zakłócał wypoczynku innym, lub też nie narażał kogoś (i siebie) na niebezpieczeństwo.

2.    Upewnij się….że umie pływać

Zapewniamy, to nie takie oczywiste, jak się wydaję. Dla niektórych to wrodzony dar i czują się w wodzie jak przysłowiowa ryba, inne z kolei boją się wody i unikają jej jak ognia. Nie zmuszaj swojego psa, by koniecznie zażywał kąpieli wodnej.

3         Zabierz ze sobą wodę do picia

Gdy pies łapczywie wypije trochę wody z jeziora, nic złego nie powinno się wydarzyć (choć zachęcamy, go do tego zniechęcić np. gdy widzisz, że się do tego zabieraj zawołaj go i pozwól się napić wody, którą zabrałeś, możesz mu dać potem jakąś przekąskę w nagrodę) jednak gdy będzie pił wodę morską może się odwodnić i pochorować.

4         Ochroń czworonoga przed słońcem

Tak jak i ludzie muszą dbać, by nie narażać się na zbytnią ekspozycję na słońce, tak i psy są na to wrażliwe. Jeżeli nie pokrywa ich warstwa sierści to tym bardziej należy zwrócić uwagę na czas przebywania na słońcu.

5         Pies musi reagować na Twoje wołanie

Woda to żywioł, który może okazać się niebezpieczny. Twój pupil musi Cię bezwzględnie słuchać, gdy spuścisz go ze smyczy, każdorazowo po zawołaniu powinien do Ciebie wrócić, inaczej może Cię spotkać sytuacja, że oddali się za daleko od brzegu,  a Ty bezskutecznie będziesz starał się go przywołać.



 
fot. http://www.freeimages.com/photo/894439
















Autor: Natalia 

niedziela, 21 czerwca 2015

Zapraszamy na oficjalnego FACEBOOKa !

Już teraz możesz 

znaleźć nas na Facebooku !

Kliknij 

Autor: Kinga

Ciekawostka: jak widzi pies



Główny narząd wzroku, oko, u psa zbudowane jest z siatkówki, rogówki, źrenicy i soczewki. Czyli jest to podobna budowa anatomiczną do oka ludzkiego. Jednak odbiór rzeczywistości przez psa jest zupełnie inny.

1 ciekawostka

-wszystkie doskonale widzą szybkie ruchy różnych przedmiotów, nie blisko siebie, lecz tych w oddali. Wynika to z tego, że w ciągu ewolucji wzrok psa musiał przystosować się do polowań, w końcu dzięki temu zwierzak był w stanie przetrwać, gdyż nie zawsze był milusińskim domowym zwierzakiem. 

 2 ciekawostka

-psy mają problemy z dobrym odbiorem przedmiotów nieruchomych. Przede wszystkim jest to kłopot związany z prawidłową oceną rozmieszczenia przestrzennego czy też odległości. Zwierzaki te mają upośledzoną zdolność skupiania się na przedmiotach leżących blisko nich.
 Mały test: połóż coś blisko swojego pupila np. coś do jedzenia, jego reakcja będzie taka, że najpierw postara się to „wyczuć”. Również czy zauważyłeś może, że bawiąc się blisko swojego psa, zaczyna on Cię lizać i wąchać? Jest to nie tylko objaw sympatii z jego strony, ale właśnie przez to, że widzi Cię nieostro, stara się w inny sposób Cię poznać.

3 ciekawostka

- istnieję mit mówiący o tym, że psy nie rozróżniają kolorów. Nie jest jednak aż tak drastycznie, psy widzą kolory, jednak ich zakres jest mniejszy niż u ludzi i faktem jest, że widzą je słabiej. Przeprowadzono nawet badania na ten temat na Uniwersytecie w Kalifornii i okazało się, że psy widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty (wpadający w brąz) i bardzo ciemny szary, natomiast gorzej radzą sobie z czerwienią i zielenią, które odbierają zbieżnie
fot. http://www.istockphoto.com/photo/rainbow-of-acrylic-ink-in-water-color-explosion-41723384?esource=SXC_Premium_Search_Top

 Autor: Natalia

sobota, 20 czerwca 2015

Schronisko ratunkiem dla bezpańskich psów



Schronisko, czyli co?
Z jednej strony smętne miejsce, gdzie zwierzaki można spotkać w specjalnych boksach, za drucianą lub metalową kratą, z drugiej strony tętniące życiem i bardzo głośne. Tam, nie ma niczego stałego, ciągle dołączają nowe czworonogi, z kolei inne znajdują nowych właścicieli. Rocznie w największych schroniskach przewijają się setki zwierzaków.  Jest tam pełno Burków, Tofików, Szarików czy Azorów. Trudno, nawet dla etatowych pracowników, zapamiętać wszystkie psie imiona. Stąd przechodzimy do istotnej kwestii:
 Czy można jakoś pomóc?
Pewnie, że tak, nawet jeśli nie mamy możliwości przygarnięcia jakiegoś zwierzaka, to jest wiele opcji pomocy, zdalnie i na miejscu. Najpierw warto spojrzeć, na regulamin schroniska, któremu chcielibyśmy jakoś pomóc i nawiązać bezpośrednio z nim kontakt, bo należy pamiętać, że każde ma swoje zasady,  dotyczące chociażby wolontariatu. Gdy już podejmiemy decyzję, że chcielibyśmy trochę pomóc na miejscu, to za zgodą schroniska możemy zająć się:
- wyprowadzaniem psów,
- czesaniem,
- kąpielą,
- bieganiem z nimi czy pielęgnacją,
- dodatkowo można też dopomóc w sprzątaniu klatek czy też w innych czynnościach porządkowych.
Istnieje również opcja wzięcia udziału w:
- zbiórkach karmy,
- imprezach promujących adopcję.
Wszystko zależy od naszego typu osobowości, no i nie ukrywajmy, że od cech fizycznych.
Jeżeli nie czujemy się na siłach lub po prostu nie damy rady znaleźć czasu, to zawsze można pomóc zdalnie. Wiadomym jest, że koszty utrzymania schroniska są olbrzymie, to kilogramy karmy, środki czystości, środki pielęgnacyjne, więc można jeżeli mamy możliwość dorzucić jakiś datek, lub zorganizować na własną rękę zbiórkę karmy i podarować czworonogom.
Czy warto?
To jedno z tych oczywistych pytań, ale odpowiemy, że warto. Zwierzęta naprawdę potrafią okazać wdzięczność, a ich radość jest widoczna gołym okiem, gdy mają możliwość na godzinę czy dwie opuścić klatkę i pobiegać poza schroniskiem.  Na czworonogów często nie zwraca się uwagi, a na te, które są w schroniskach to już zupełnie, bo są gdzieś tam poza naszym wzrokiem, ale naprawdę warto wspomóc, ponieważ są one całkowicie zależne od ludzi. I choć już nieraz człowiek je zawiódł,  jesteśmy skłonne sądzić, że nadal pozostały, tak samo ufne, jak kiedyś. 
fot.http://www.istockphoto.com/photo/baby-pappy-white-labrador-in-cage-53782810?esource=SXC_Premium_Search_Top


Autor: Natalia