czwartek, 28 maja 2015

Decyzja o posiadaniu psa

Rasowe, czy kundelki, duże, małe, młode, czy te trochę starsze – każde z nich znajdą swoich wielbicieli.
Wzięcie psa pod swoją opiekę to wiele przyjemności, ale też ogromna odpowiedzialność. Uświadamianie przyszłych właścicieli to klucz do zadowolenia zarówno człowieka, jak i czworonoga.
Czy masz czas?
Zanim jednak zdecydujemy się na adopcję, czy też kupno psa zastanówmy się, czy na pewno jesteśmy w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi. Podstawą są oczywiście spacery. Średnia dobowa ilość czasu, jaką należałoby przeznaczyć psu na spacer, to mniej więcej od 2 do 2,5 godzin z możliwością swobodnego biegania bez smyczy. Czy jesteś więc w stanie nastawić budzik godzinę wcześniej, niż zwykle, aby iść biegać z psem? Czy nie będzie Ci przeszkadzać śnieg oraz mróz?
Pamiętajmy, że niewybiegany pies to pies sfrustrowany, a ów frustracja może przybierać różne formy, takie jak np. agresja, czy niszczenie mieszkania.
Pies kosztuje
Biorąc pod swój dach psa, miejmy na uwadze, iż jest on istnym pożeraczem pieniędzy. Bardziej komfortową sytuację mamy wówczas, gdy mieliśmy już wcześniej czworonoga i zostały nam rzeczy po „starszym rodzeństwie”. Sama wyprawka dla psa (w skład której wchodzi m.in. legowisko, obroża, smycz, karma, zabawki, miski, pasy samochodowe, grzebienie/szczotki, pomoce treningowe, przysmaki, czy środki pielęgnacyjne) to koszt +/- kilkuset złotych. Do tego dochodzą koszty związane z wizytami u weterynarza, które również do tanich nie należą. Pamiętajmy też, że im większy pies, tym więcej je, a karma również kosztuje. Do tego dochodzą także ewentualne szkody materialne, czy szkolenia.
Jaka rasa dla kogo?
Jesteś typem kanapowca, a marzy Ci się husky? Odpuść. Jesteś mało asertywny, nie masz doświadczenia z psami i chciałbyś sprawić sobie pit-bulla? Zapomnij. Mieszkasz w kawalerce a myślisz o zakupie doga niemieckiego? Przemyśl to dwa razy.
Zanim zdecydujemy się na psa, poznajmy specyfikę rasy i jego potrzeby. Wyżej wymienione psy rasy husky padają często ofiarą swojej urody. Owszem, są piękne, ale czy wiedziałeś, że psy tej rasy, jak większość „północniaków” ma tendencję do ciągłych ucieczek? Że nawet po kilkugodzinnym biegu mają pokłady energii? Odpowiedzialny właściciel nie weźmie psa tylko ze względu na jego walory wizualne.
Inną kwestią jest adopcja psa ze schroniska, o czym na pewno napiszemy niedługo.
Nie chcemy straszyć, czy też zniechęcać do zakupu psa, a jedynie otwierać oczy przyszłym właścicielom. Bo świadomy właściciel = szczęśliwy pies. :) 

                                                                     fot. Anna Białka

Autor: Anna

wtorek, 26 maja 2015

Psie wakacje, czyli pies nad morzem i pies w górach




Wakacje z pupilem to wielka frajda dla czworonoga, a dla właściciela niekiedy wyzwanie. Większość właścicieli nie decyduje się zabierać ze sobą zwierząt i wolą je powierzyć komuś znajomemu, czy oddać do hotelu dla psów. Dla psa nie jest to dobre, zestresowany nowym otoczeniem i nowymi ludźmi może znacznie gorzej przejść nieobecność właścicieli niż podróż. Należy jednak pamiętać, że gdy nie zabieramy pupila na wakacje należy zostawić go pod opiekę  znajomych, u których pupil czuje się dobrze lub w sprawdzonym hotelu dla psów.
Zdecydowanie jednak polecam wakacje z psem ponieważ jednego możemy być pewni : wakacje z naszymi pupilami będę atrakcyjne dzięki spacerom i wspólnym zabawom na świeżym powietrzu.













Zdj. pochodzi ze strony: www.peoplepets.com

Zanim wybierzemy się na wakacje z psem należy pamiętać o paru bardzo ważnych i niezbędnych zasadach:
- nie zostawiamy psa w samochodzie (nawet na minutę!)
- dokładnie sprawdzamy miejsca w które możemy zaprowadzić psa (parki, plaże, miejsca publiczne)
- podczas wakacji pamiętajmy aby pies miał stały dostęp do wody, należy również zapewnić mu cień, gdy np. smażymy się na plaży
- nie puszczajmy psa wolno, nawet jeśli ma mikroczip, po co mu stresy związane
 z zagubieniem się?

Gdy już każdy odpowiedzialny właściciel został zaznajomiony z regulaminem psa
na wakacjach możemy skupić się na wyborze miejsca na wakacje z psem.

PIES NAD MORZEM:
Polecam kilka sprawdzonych miejsc w ciekawych i malowniczych miejscowościach dla właścicieli z pupilami na wakacjach, zerowe opłaty, parki dla psów w pobliżu ośrodku, specjalne wybiegi dla pupili.

Pies na wakacjach


Pobierowo http://nadmorze.pl/sosnowamila      
Kąty Rybackie http://nadmorze.pl/tmt2
Ustronie Morskie http://nadmorze.pl/1820

PIES W GÓRACH
W Polsce u podnóża pięknych gór polecam również kilka sprawdzonych miejsc w ciekawych i malowniczych miejscowościach dla właścicieli z pupilami na wakacjach, zerowe opłaty, parki dla psów w pobliżu ośrodku, specjalne wybiegi dla pupili.

Wakacje z psem











Zdj. pochodzi ze strony: www.fotart.eu


Pamiętajmy o bezpieczeństwie psa w górach!
Pies w górach potrzebuje więcej pożywienia, ponieważ traci więcej energii. Pamiętajmy więc o większej dawce karmy i wody. Nie przekarmiamy przed i po wysiłku fizycznym (np. wycieczki w góry). Nie puszczamy psa wolno! Gdy jest upał wybierajmy trasy raczej zacienione, blisko strumyka, aby pies mógł się napić i zamoczyć łapy. Natomiast po wycieczce oglądamy łapy, czy coś mu się nie wbiło i czy nie ma okaleczeń.

Mimo jak dla wielu by się wydawało trudnemu procederowi zabierania psa na wakacje, dla prawdziwych właścicieli psów to żadne wyzwanie. To przyjemność!
Nie ma nic piękniejszego jak zadowolony pupil nad morzem, czy w górach, nieważne gdzie, ważne, że przy swoim właścicielu.






Zdj. pochodzi ze strony: www.autobody-review.com

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tematu : pies w  górach, czy pies nad morzem zapraszam do pytań w komentarzu bądź na maila : czworonogowswiat@gmail.com CHĘTNIE ODPOWIEMY ! :)


Autor: Kinga

środa, 20 maja 2015

A zamiast standardowego spaceru z psem - dogtrekking



Co to takiego ten dogtrekking?
Dogtrekking to pewna dyscyplina, w Polsce wciąż zaliczana do kategorii „nowości”.  W skrócie polega na tym, że zabieramy swojego psa i pokonujemy trasę w marszu lub biegu (co już zależy od naszej kondycji). Z reguły jest to ok. 80 - 100 km., czyli całkiem sporo, często narzucany jest limit czasowy ok. 50h dla 100 km. Jeżeli chodzi o postoje to, tu już mamy pełną dowolność kiedy i gdzie się zatrzymamy lub czy będziemy nocować (w przypadku zawodów wieloetapowych)
Dla każdego?
Jeżeli posiadasz psa, niezależnie od rasy, wielkości i innych czynników jest to dyscyplina dla Ciebie. Nie dość, że daje możliwość spędzenia czasu wśród przyrody, to do tego ze swoim zwierzakiem. Pewnym ograniczeniem może być fakt, że trasa jest spora, ale przecież nikt nie powiedział, że trzeba zostać od razu sprinterem i pobijać rekordy, na szczęście nikt nie będzie Ci narzucał tempa, każdy sobie sam go ustanawia, a jeżeli w trakcie obudzi się w Tobie nutka sportowca, zawsze możesz przyspieszyć.
Wyruszamy jutro, co ze sobą zabrać?
Kolejnym plusem jest fakt, ze naprawdę potrzebujesz niewiele. Twój pies również. Podstawa dla człowieka to buty. I tu mamy jeden warunek: żeby nie skończyło się leczeniem przez kolejne dni odcisków i obtarć, muszą być wygodne. Dodatkowo potrzebny lekki plecak, przyda się na obowiązkowy ekwipunek, który wskaże organizator, z reguły jest to telefon, latarka, apteczka, woda i jedzenie dla psa. Co do Twojego czworonoga warto, by poruszał się w szelkach i połączony był z Tobą za pomocą liny amortyzującej, przypiętej do pasa biodrowego, ale nikt Cie do tego nie będzie zmuszał, Wolisz bardziej tradycyjnie? Wystarczy Ci obroża i smycz.
A korzyści, są jakieś?
Jasne:
·         świeże powietrze,
·         urocze krajobrazy,
·         chwila aktywności dla Ciebie i…
·         …Twojego psa,
·         polepszenie kondycji
·         możliwość nawiązania nowych znajomości
·         i … [miejsce na Twoje spostrzeżenia]

Podsumowując warto czy nie warto: możesz łatwo się przekonać wyruszając z psem na nietypowy spacer. Przecież każdemu z nas przydaje się jakieś urozmaicenie codziennych rutynowych czynności.




Autor: Natalia